OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Zaujímavosti v Szilvásvárade


Szilvásvárad leží v severnom cípe župy Heves, na kopcoch pohoria Bükk, asi 30 km od mesta Eger a 160 km od Budapešti. Lokalita je obývaná od praveku, čo potvrdzujú vykopávky v jaskyni Istálóskő z doby paleolitu. Prvá písomná zmienka o existencii osídlenia pochádza z r. okolo 1300. Podľa historických prameňov sa tu rád zdržiaval aj kráľ Ľudovít Veľký. Živobytie obyvateľstva zabezpečovali okolité lesy, popri ťažbe dreva bolo dôležitým odvetvím aj spracovanie železnej rudy a výroba škridlíc.
Dnes je v oblasti najdôležitejším odvetvím cestovný ruch. Návštevníci tu nájdu prekrásne prírodné prostredie, čistý vzduch, kľud a ticho lesov, žblnkotanie potokov. Na území Národného parku Bükk sa do údolia Szalajka dostanete pešo, bicyklom alebo lesnou železničkou, môžete navštíviť tzv. Pstruhové jazerá, jedinečné terasovité Závojové vodopády, Lesné múzeum vo voľnej prírode, Lesnícke múzeum a zverinec. Vyznačené chodníky privedú milovníkov prírody k Pralesu, k vyhliadkovým skalám, jaskyniam a k svetoznámemu žrebčínu Szilvásvárad. Návšteva Žrebčínu Lipicánov, stajne kmeňových žrebcov, múzeum a pasúceho sa stáda ostane pre Vás nezabudnuteľným zážitkom.
V obci sa nachádza najväčší kruhový kostol reformovanej cirkvi v Európe, ktorý bol postavený okolo r. 1825 v klasicistickom slohu. Pri kostole stojí zvonica so štvorcovým pôdorysom z 19. stor.
Tzv. Orbánov dom, postavený okolo r. 1880 je krásnym príkladom palócskej ľudovej architektúry. Jeho bývalým majiteľom bola rodina Orbánovcov, ktorá získala v 18. storočí šľachtické postavenie. V dome je dnes inštalované múzeum a výstavné miestnosti.
Vyhliadková veža Milénium bola dokončená v r. 2000. Svojou impozantnou postavou a neobyčajne krásnou drevenou konštrukciou panuje nad okolitými horami, ako keby strážila túto malebnú krajinu. Z vyhliadkovej terasy vo výške 20 m sa poskytne očarujúca panoráma pohoria Bükk ukazujúca v každom ročnom období inú tvár, potoky, údolia a strechy domov 13 horských usadlostí. V peknom počasí sú viditeľné aj vrchy vzdialených Vysokých Tatier.

Turistické atrakcie
·    Údolie Szalajka
·    Lesné múzeum vo voľnej prírode
·    Lesnícke Múzeum
·    Lesná železnička
·    Prehistorická, miestopisná a etnografická výstava
·    Okrúhly kostol reformovanej cirkvi
·    Szilvásváradský žrebčín Lipicánov
·    Hipologické múzeum (Múzeum koní)
·    Historické panoptikum voskových figurín
·    Náučný chodník Milénia
·    Vyhliadková veža Milénia
·    Jaskyňa Istállóskő